Výstava krok za krokem.

Smyslem toho článku je popsat jak to na výstavách chodí krok za krokem, tak aby i pro úplného nováčka nebyla účast stresem. Aby si majitelé vystavovaných pejsků tuto přehlídku krásy užili. Protože o tom výstava psů má být, o setkání stejně „postižených“ lidí. Realita je dnes bohužel jiná, proto i tato druhá stránka vystavování zde bude zmíněna. V žádném případě, ale nebude smyslem případné zájemce od vystavování odradit.

Jdeme na to :-)

Máte štěňátko, které pomalu roste do krásy, ve vašich očích je to ten nej nej jedinec, rozhodnete se, že jeho kvality porovnáte na přehlídce krásy (výstavě).

Štěně se může na některých výstavách vystavovat již od 4 měsíců, ale vždy musí splňovat veterinární podmínky. Tj. musí být očkované proti vzteklině a musí uplynout 21 denní karanténa, pak je možné pejska na výstavu vzít.
Seznam všech výstav v CZ najdete na stránkách ČMKU   
http://www.cmku.cz/cz/vystavy-137
Najdete tam výstavy mezinárodní, národní, speciální, klubové, krajské, oblastní... každá z těchto uvedených výstav má své propozice (řád) a na každé se dají získat určité tituly. Ohodnocení známkou výborný, velmi dobrý, dobrý..... ta můžete získat na všech výstavách.

Prodrobné informace o možných známkách (hodnocení) najdete opět na stránkách ČMKU
http://www.cmku.cz/data/clanky/248-cekatelstvi-a-tituly-zadavane-dle-typu-vystav.pdf

Výstavu máte vybranou a je třeba pejska přihlásit. K tomu budete potřebovat průkaz původu (pp) uložený v pc, tak aby byla vidět první i druhá strana pp, kde musíte být uveden (na druhé straně) jako majitel. A dále budete potřebovat, pro přihlášení on-line na Dogoffice https://www.dogoffice.cz/ ,doklad o provedené platbě, stačí doklad o příkazu bance k provedení platby.

V případě, že dosud nemáte pp, pak je možno pejska přihlásit a to tak, že okopírujete papír na němž bude napsáno, že o pp je požádáno. Tato výjimka je možná pouze pro přihlášení do třídy štěňat a dorostu.
Rozdělení, podle věku pejska, do výstavních tříd najdete vždy v propozicích a na stránkách jednotlivých výstav.

Většina výstav potvrzuje přijetí vašeho pejska na výstavu tkzv. vstupním listem, který si vytisknete (nebo uložíte do mobilu) a musíte ho mít sebou na výstavě, aby vám byl mj. umožněn bezplatný vstup a hlavně vydáno katalogové číslo. Jeden pes-jeden člověk.

Pejska máte přihlášeného a je třeba také věnovat čas jeho přípravě. Je dobré, pokud máte výstavní ambice, se přihlásit do nějaké kurzu handlingu, neb pro připravené je to snažší. Pejsek by si měl bez problémů nechat zkontrolovat chrup. Nejdříve se ukazuje skus a pak všechny zuby na jedné straně tlamy a následně i na druhé a také by si měl pejsek nechat otevřít tlamu dokořán, aby rozhodčí viděl i zadní zuby.

Pejsek (myšleno samec) si musí nechat pohmatem zkontrolovat i varlata.
Dále by pejskem měl umět chodit na předváděcím vodítku. A měl by zvládnout stát ve výstavním postoji.
Pro začátek stačí, když bude pejskem zvyklý na manipulaci, tj.kdy na něj budete sahat a rovnat mu nohy a otevírat tlamu. Bez vizuálního kontaktu není možné určit co, který jedinec konkrétně potřebuje. Zkušený handler si poradí, vy se budete muset naučit s pejskem spolupracovat. Dívejte se na výstavách jak se to dělá, nebo jak bylo uvedeno najděte si nějaký kurz handlingu.

 

Blíží se datum konání výstavy, vstupní list máte vytištěný a chystáte si věci na výstavu.
To co sebou nesmíte zapomenou je:

originál průkazu původu

očkovací průkaz s platným očkováním

vstupní list

předváděcí vodítko,to by mělo být laděno do barvy psa. Dá se koupit na každé výstavě a výběr je obrovský.

miska na vodu


Zde se musím zastavit u dalších věcí.

Je třeba si uvědomit, že výstava je v podstatě obrovská hala naplněná více či méně nervozními majiteli psů, spoustou diváků a velkým množstvím velkých či malých psů. Ne každý majitel je odpovědný a proto je třeba, abyste vy zabezpečili svého pejska, tak aby on nebyl ve stresu, vy jste ho ochránili před případným pošlapáním, nebo dokonce napadením jiným psem. Neodsuzujte lidi, kteří dávají své pejsky do klecí, přepravek, tašek a podobně. Proto vždy doporučuji pořídit si na výstavu výstavní klec. Dnes se dělají nejenom kovové, ale i látkové, které se dají velmi lehce složit. Pejsek má svůj klid a vy také. Není to v žádném případě týrání. Opravdu to nepodceňujte!

Takže další věcí na výstavu by měla být klec, na tu patří deka, nebo originál potah. Ideální je klec na kolečkách, na kterou vše u auta naskládáte a vezete. Jinak vše budete nosit v rukách. Mnohdy jsou parkoviště poměrně daleko od výstavní plochy. Ne na všech výstavách se dá parkovat hned vedle výstavní plochy.

Do klece patří pohodlný pelíšek.

Pro vás majitele pak by bylo vhodné si vzít židle na sezení.

Pro vystavovatele neboli handlera pak vhodné oblečení, vždy kontrastní s barvou psa. Dámy, prosím, minisukně, které odhalují i to co by nemusely nechte doma. Sukně by měla mít délku cca max.10 cm nad kolena a delší. Není nic horšího, než když se mini vyhrnuje a vy musíte neustále sukni stahovat, aby vám nevylezla pomalu až do pasu. Výstava je přehlídka krásy a oblečení handlera k tomu patří.


Před výstavou je možno pejska vykoupat. Ostříhat drápy s dostatečným předstihem, aby nedošlo k zastřihnutí a tím pádem ke kulhání psa. Před cestou na výstavu je vhodné pejska nekrmit, aby neměl problémy s jízdou v autě. Dále je dobré pejska ošetřit proti blechám, abyste si domů nedovezli nechtěné nájemníky. A také je dobré pejska důkladně vyvenčit ještě před cestou.
 

Vše máte nachystáno a den „D“ je tady. Na webu výstavy, pokud je uveřejněn časový rozpis, se dozvíte v kolik hodin vaše plemeno půjde na řadu. Je třeba počítat s určitou časovou rezervou, abyste byli na výstavišti cca o hodinu dříve. Rozhodčí může začít posuzovat vaše plemeno později, ale nikdy ne dříve než jak je zveřejněno!

Pokud nikde není časový rozpis uveden je dobré být na výstavě v čase uvedeném na vstupním listě, nebo v propozicích, kde je uvedeno do kolika hodin probíhá přejímka psů.

Po příjezdu na výstaviště a u vstupu po předložení vstupního listu, si najdete váš výstavní kruh (jeho číslo je uvedeno na vstupním listu). Uložíte si věci, psa zabezpečíte (klec) a se vstupním listem si buď ve výstavní kanceláři vyzvednete katalog a katalogové číslo, které se na většině výstav vydává opět proti předložení vstupního listu, nebo u vedoucí kruhu, kde se váš pejsek bude vystavovat. Katalogové číslo si před vstupem do kruhu umístíte na vašem těle (prsa, ruka, stehno) tak aby bylo vidět. Čísla jsou samolepicí, ale vzhledem k tomu, že ho musíte mít uchované i v případně postupu do závěrečných soutěží, tak se doporučuje zakoupit obal na čísla, nebo klipsu. Velký výběr najdete opět ve stáncích na výstavišti. Před nástupem do kruhu je víc než vhodné pejska vyvenčit, na místě pro to určené a hlavně mít ho stále pod kontrolou (nejlépe vůbec nepouštět z vodítka). Nepodceňujte možnost napadení jiným psem, nebo útěk vašeho pejska.

Je třeba sledovat dění v kruhu, protože nikdo na vás případně nebude čekat. Vedoucí kruhu vyvolává pouze katalogová čísla, která mají do kruhu nastoupit. Pokud je vás ve třídě více, pak se nastupuje podle čísel. Posuzující rozhodčí, bude zcela jistě kontrolovat zuby, bude posuzovat pejska v pohybu i postoji. Každý rozhodčí má jiný systém a jiné pořadí posuzování, ale smyslem by mělo být to samé, tj celkové posouzení vašeho pejska. Rozhodčí by měl pejska vidět buď ve výstavním postoji, nebo pohybu a nebo sedět. I když posuzuje jiného pejska, má rozhodčí oči všude a vidí, někdy i to co by neměl :-) Někteří rozhodčí posuzují i vztah pes / handler. V žádném případě nesmíte na psa křičet nebo ho trestat, za to je okamžitý vyhazov z posuzování. Někteří rozhodčí nemají rádi, když se pes při posuzování krmí pamlsky. Volání a upoutávání vystavujícího psa, druhým člověkem zpoza výstavního kruhu tkzv. duble handling je zakázaný!

Rozhodčí posoudí každého pejska ve třídě samostatně, zadá známku a pak všichni budou „běhat“ o pořadí ve třídě.
Jedinec, který se umístí na prvním místě, mimo třídy štěňat a dorostu, pak bude znovu zván do kruhu a bude soutěžit o nějaký titul, který sice není nárokový, ale většinou bývá zadán. Pokud vám v kruhu nevydají desky s posudkem a případně i s diplomem, počítá se s tou možností, že se účastníte v závěru posuzování vašeho plemene soutěže o BOB. Ostatním se desky s posudkem a diplomem vydávají buď hned, nebo závěrem.
Je třeba sledovat dění v kruhu a být připraven a reagovat na zavolání vašeho čísla.
Nejlepší štěně a nejlepší dorost s oceněním velmi nadějný 1 se na některých výstavách mohou zúčastnit závěrečných soutěží.
Nejlepší mladý BOJ (Best of junior) nebo také BOB junior se účastní závěrečných soutěží

BOB (Best of breed) se také účastní závěrečných soutěží.

Závěrečné soutěže probíhají, cca od 14 (15) hodin, na tzv. velkém koberci v závěrečném kruhu a jsou vyvrcholením celé výstavy. Tomu by mělo odpovídat i oblečení vystavovatelů. Přesný čas je uveden v katalogu.

Po ukončení posuzování vašeho plemene si necháte ve výstavní kanceláři zapsat výslednou známku do pp. Zapsat můžete, ale nemusíte. Případně si vyzvednete nějakou cenu. Pečlivě si zkontrolujte posudek, kde jsou uvedeny získané tituly a doma si posudek uložte, je to jediný doklad o tom jaké umístění a tituly váš pes získal.

Pokud se neumístíte tak, abyste se museli účastnit závěrečných soutěží ...a tady se chci pozastavit...rozhodčí...můžete odjet domů, nebo můžete sledovat další průběh výstavy.
Účast v závěrečných soutěžích není povinná a je jenom na vás zda vytrváte a budete ochotní se účastnit. Může se stát, že se jenom proběhnete a nepostoupíte do užšího výběru. Ale zase na druhou stranu je to určité poděkování rozhodčímu, který vás a vašeho pejska do závěrečných soutěží poslal.(zadal mu titul). Rozhodčí to vůbec nemá lehké, celý den sám samotinký hodnotí více či méně krásné psy, čelí více či méně nervozním majitelům, mnohdy je terčem útoků nespokojených majitelů. Nemá možnost se sebrat a odejít, například se osvěžit, nebo ohřát. Vždy je středem pozornosti a ne vždy posoudí předváděné psy, tak jak by je posoudil kdejaký „odborník“ z řad přihlížejících. Také je to jenom člověk. Mnohdy zápolí i s nezkušeným personálem v kruhu, kdy písařka neví co píše, proto je třeba brát písemné posudky s velkou rezervou. Rovněž tak i výsledné hodnocení od rozhodčího, který není specialista na dané plemeno se může velmi lišit od hodnocení rozhodčího, který dané plemeno dokonale zná. Každému se líbí něco jiného.

Neznamená to, že první případný nezdar se musí u jiného rozhodčího opakovat. Nebo naopak.

Pokud si jako handler nevěříte, pak je možno domluvit některého z profesionálních handlerů, kteří vám pejska, za úplatu, předvedou. Dobří handleři jsou ale většinou hodně vytížení a je třeba se s nimi domluvit s velkým předstihem. Doporučuji školu handlingu s Lindou Hodovou.
http://www.vip-pets.cz/handling-prihlasky/

Podmínky pro udělení jednotlivých šampionátů najdete na stránkách ČMKU:

http://www.cmku.cz/cz/rady-a-predpisy-cmku-152#k_27

Ve výstavním řádu ČMKU najdete další informace:

http://www.cmku.cz/cz/rady-a-predpisy-cmku-152#k_27

Není třeba se výstav bát. Někteří psi je opravdu milují a moc dobře ví, že se na ně někdo dívá a užívají si tu pozornost. Jsou psi, kteří moc dobře vědí, že vyhráli a pozornost na velkém koberci si umí dokonale užívat.

Na druhou stranu jsou ale i psi, kteří výstavy nenávidí a nebaví je to.

Je třeba zjistit jak na tom pejsek je a podle toho se řídit.

Hodně zdaru ve výstavním kruhu.

 

Beranová @2018